Kovovanie

Vlastnosti a aplikácie

Od výrobku sa vyžaduje, aby mal prvotriednu elektrickú vodivosť a dobrú odolnosť proti korózii. S cieľom uspokojiť tieto neustále sa zvyšujúce nároky našich zákazníkov na konečné výrobky ako sú konektory, ktoré sa využívajú vo veľmi zložitých elektrických a elektronických systémoch, je náš materiál opakovane povrchovo upravovaný. Tým získava vynikajúcu odolnosť voči oxidácii a vonkajším vplyvom a znižuje tzv. vkladaciu silu.

Na povrchovú úpravu sa využívajú tri hlavné procesy: žiarové pocínovanie, elektrolytické kovanie, elektrolytické kovanie pretavením. Spoločnosť KME prevádzkuje dve linky na žiarové pocínovanie a dve linky na elektrolytické pocínovanie v Európe a USA. Žiarové pocínovanie je v súlade s normou EN 13148:2001

Meď a medené zliatiny môžu byť povrchovo upravené viacerými kovmi. Avšak rýdzi cín je veľmi dôležitý v dôsledku svojej ekonomickej efektívnosti.

V Európe najviac využívané pocínovanie (HDT)

Meď ponúka skvelú vodivosť a je pomerne odolná proti korózii. Tieto skutočnosti spolu s jej odolnosťou ju robia ideálnym pre elektrické aplikácie. Problém nastáva, keď sa meď používa vo vlhkom prostredí alebo v prostredí s vysokou vlhkosťou. Za týchto podmienok bude meď oveľa rýchlejšie korodovať a slabnúť. Existuje spôsob, ako tomu zabrániť? Áno. Pocínovaním medi.

Vopred dôkladne upravený pás sa vedie cez nádobu obsahujúcu roztavený cín s teplotou medzi 250° - 290°, v závislosti od potreby pocínovania. Po opustení cínového kúpeľa sa roztavený cínový povlak zvyčajne vyrovná na požadovanú hrúbku pomocou vzduchových nožov. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť hrúbku potiahnutia v rozmedzí 0,8 až 16 µm.

Žiarové pocínovanie

Hrúbka (mm) Šírka (mm) Vnútorný ø (mm) Max. vonkajší ø (mm) Hrúbka vrstvy vrátane tolerancie
(štandardné cínovanie Sn 99,9)
0.10 - 0.18 11 - 300 76 / 100 / 150 525 1 - 3 µm
3 - 6 µm
4 - 8 µm
8 - 12 µm
0.19 - 1.5 10 - 400 300 / 400 1,180

Elektrolytické pocínovanie

Na rozdiel od Európy, kde sa využíva najviac žiarové pocínovanie, sa väčšina výrobkov pre severoamerický a ázijský trh upravuje elektrochemicky.

Počas elektrolytického pocínovania nie je základný materiál vystavený extrémnym teplotám, čo môže byť výhodou pre materiály citlivé na teplo, ktoré majú tendenciu mäknúť počas žiarového pocínovania.

Vrstva Matný / lesklý / brúsený Pretavením
Nickel (Ni) 0.2 to 3 µm / Flash 0.2 to 2.5 µm / Flash
Copper (Cu) 1.0 to 3µm / Flash 1.0 to 2.5 µm / Flash
Tin (Sn) 0.5 to 10 µm 0.5 to 3 µm

Hrúbka vrstvy je uvedená vyššie v tabuľke, kde sú minimálne požadované hodnoty.

Rozmer v mm Povrch Základné vlastnosti

Hrúbka*
0.20 - 1.50

Šírka**
10 - 310

Cín matný / lesklý / brúsený Dobrý eletrický kontakt s nízkou vkladacou silou a / alebo ochrana proti korózii spájkovaním
Cínovanie pretavením Zmierňovanie whiskerov
Nikel Špeciálne aplikácie a difúzna bariéra (podkladová vrstva)

* Hrúbka 0. - 0.3 mm je dostupná v závislosti od tvrdosti pásu
** Šírka 10 - 180 mm, kde je materiál odrezaný po celej šírke (holé hrany) a pre 180 - 310 mm je po celej šírke pocínovaný

Kvalita, ktorú pocítite

Staňte sa aj vy našim dlhodobým obchodným partnerom.

Naše rezacie centrum KME Service Centre Slovakia s. r. o. zásobuje meďou a zliatinami medi hlavne zákazníkov v strednej a východnej Európe.

Katalógy a dodávky